Karta kredytowa - korzystaj i zarabiaj!

Karta kredytowa - korzystaj i zarabiaj!

Karta kredytowa - korzystaj i zarabiaj!
autorem artykułu jest Piotr Tabor

Plastikowymi pieniÄ™dzmi – bo tak czÄ™sto, potocznie nazywamy karty pÅ‚atnicze – posÅ‚uguje siÄ™ już poÅ‚owa Polaków w wieku 15-60 lat. W tej grupie coraz wiÄ™kszy udziaÅ‚ majÄ… karty kredytowe. Za korzystaniem z tego produktu finansowego przemawiajÄ…: wygoda, bezpieczeÅ„stwo (brak koniecznoÅ›ci noszenia ze sobÄ… wiÄ™kszych kwot pieniÄ™dzy), Å‚atwość dokonywania nawet wiÄ™kszych zakupów, nawet 54 dniowy, bezpÅ‚atny okres korzystania z kredytu, a także szybki dostÄ™p do gotówki ograniczony jedynie limitem karty.

Decyzja o wydaniu przez bank karty kredytowej wiąże się z faktem przyznania jej posiadaczowi określonego limitu kredytowego. Użytkownik okresowo otrzymuje rozliczenie transakcji wykonanych kartą i zobowiązany jest do spłaty - jednorazowo lub w miesięcznych ratach - powstałego zadłużenia. W zależności od banku, spłata ta powinna nastąpić zazwyczaj pomiędzy 21 a 24 dniem od daty ustalenia salda zadłużenia. W ten sposób posiadacz karty może cieszyć się nawet 54 dniowym okresem naprawdę darmowego kredytu.

Wiele osób korzysta z tego dobrodziejstwa banku i w przemyślany sposób zarabia na hojności banku. W jaki sposób? Posłużmy się przykładem.

Pan Jan Kowalski otrzymał od banku kartę kredytową z maksymalnym limitem zadłużenia wynoszącym 2000 złotych. Pierwszego marca na jego konto osobiste wpłynęła wypłata, z której 2000 złotych wpłacił na lepiej oprocentowany rachunek pomocniczy. Oprocentowanie tego rachunku wynosi 5% w skali roku, Pan Jan ma swobodę wpłat i wypłat z tego rachunku w dowolnym momencie, a oprocentowanie naliczane jest od rzeczywistego czasu i wysokości kwot jakie na tym rachunku się znajdują.

Przez cały marzec Pan Jan używa swojej karty kredytowej do płacenia między innymi za zakupy w sklepie, paliwo na stacji benzynowej, bilety w kinie, a także uroczysty obiad w restauracji, na który zaprosił żonę. Na koniec miesiąca Pan Jan otrzymał informację od swojego banku, że w pełni wykorzystał przysługujący mu limit kredytu i do 24 kwietnia musi spłacić przynajmniej 5% kwoty zadłużenia (tak jest napisane w umowie, którą przed podpisaniem Pan Jan uważnie przeczytał).

Akurat na ROR Pana Jana wpÅ‚ywa kolejna wypÅ‚ata. Nie może on już korzystać z karty kredytowej ponieważ wykorzystaÅ‚ caÅ‚ość limitu, pÅ‚aci wiÄ™c normalnie – gotówkÄ…. Salda karty nie spÅ‚aca jeszcze przez 3 tygodnie, dopiero przed 24 kwietnia wycofuje z rachunku pomocniczego kwotÄ™ 2000 zÅ‚otych i spÅ‚aca w caÅ‚oÅ›ci powstaÅ‚e zadÅ‚użenie. DziÄ™ki temu bank nie naliczy mu żadnych opÅ‚at za 54 dni korzystania z pożyczonych pieniÄ™dzy!

Przez cały ten okres kwota 2000 złotych należąca do Pana Jana leżała na rachunku i procentowała. Teraz Pan Jan spłaca zadłużenie i 1 maja cały cykl zaczyna się od nowa.

Gdyby przyjąć, że spłaty dokonujemy po 24 dniach od daty ustalenia kwoty zadłużenia to w skali roku, 2000 złotych Pana Jana spędzi 288 dni na wyżej oprocentowanym rachunku pomocniczym. Daje to prawie 80 złotych zysku (minus podatek).

Dlaczego wiÄ™c bankom opÅ‚aca siÄ™ wydawać karty kredytowe? Okazuje siÄ™, że Pan Jan i inne osoby spÅ‚acajÄ…ce regularnie zadÅ‚użenie karty stanowiÄ… zaledwie okoÅ‚o 30% grupy wszystkich osób (na podstawie Open Finance 2006r) korzystajÄ…cych z kart kredytowych. Na pozostaÅ‚e 70% osób czeka przygotowane przez bank wysokie oprocentowanie siÄ™gajÄ…ce nawet 22% kwoty zadÅ‚użenia w skali roku, a także kary za niepeÅ‚ne i nieterminowe spÅ‚aty wymaganych przez bank rat. W ten sposób grupa ta „pracuje” na zysk banku jak i na bonus dla pozostaÅ‚ych 30% posiadaczy kart.

Nie dziwi wiÄ™c zapaÅ‚ z jakim kolejne banki wprowadzajÄ… na rynek nowe karty chcÄ…c przyciÄ…gnąć potencjalnych klientów. Akcjom tym towarzyszy zazwyczaj dodatkowa promocja, w ramach której wÅ‚asnÄ… kartÄ™ możemy otrzymać praktycznie za darmo, a także przez okreÅ›lony czas – zazwyczaj 12 miesiÄ™cy – możemy korzystać z niej bez dodatkowych opÅ‚at.

Dla jednych promocja taka stanowić będzie źródło dodatkowych oszczędności, dla innych niestety początek trudnej i kosztownej przygody z kartami kredytowymi.

Źródło: http://www.nakredyt.pl

--
www.nakredyt.pl - kredyty, o kredytach, na kredyt

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Unikanie SPAMU
Pierwsza książka wydana w Systemie Wydawniczym Fortunet
Pozycjonowanie stron
15 sposobów na zdrowy i głęboki sen
Siła technologii - Mobile World Congress Barcelona 2008